افشاگری علیه توییتر
1401/4/15 16:59 327

مدیر سابق امنیت توییتر می‌گوید این شبکه اجتماعی درباره ایمنی پلتفرم خود رگولاتورها را گمراه کرده و درباره تعداد بات‌ها دروغ گفته است. مدیرعامل توییتر این ادعاها را رد کرده، اما حالا کنگره آمریکا خواستار بررسی‌های بیشتر در این زمینه شده است.

«پیتر ‘ماج’ زاتکو» هکری بود که در سال 2020 به دنبال درخواست «جک دورسی» به توییتر پیوست و در ماه ژانویه امسال از این شرکت اخراج شد. او می‌گوید به این دلیل به توییتر ملحق شده بود که باور دارد این پلتفرم منبع اطلاعاتی مهمی برای جهان است، اما در نهایت با «پاراگ آگراوال»، مدیرعامل فعلی این شرکت بر سر حل مشکلات امنیتی پرشمار این پلتفرم دچار اختلاف شد.

اتکو در نامه‌ای به کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) موارد متعددی را بیان کرده که شامل امنیت پایین سیستم‌های مدیریتی، گمراه‌سازی کمیسیون تجارت فدرال (FTC) و کاربران، دروغ‌گویی درباره تعداد بات‌ها، اکانت‌های جعلی و اسپم در این شبکه اجتماعی و نادیده گرفتن این مشکل و عدم توانایی شرکت در حذف اطلاعاتی است که کاربران می‌خواهند از آن‌ها در این پلتفرم وجود نداشته باشد. زاتکو همچنین گفته که این شبکه اجتماعی به ابزاری برای ردیابی معترضان توسط دولت‌ها تبدیل شده است.

به دنبال این افشاگری‌ها، مدیرعامل توییتر در ایمیلی به کارمندان این شرکت اعلام کرد که دلیل اخراج زاتکو مدیریت ناکارآمد و عملکرد ضعیف بوده است. او وعده داد که ادعاهای مدیر سابق امنیت شرکت را بررسی کند، اما آن‌چه پیداست روایتی نادرست همراه با داده‌های متناقض و غیردقیق است که بدون اطلاعات زمینه‌ای مناسب ارائه شده. پاراگ آگراوال مدعی است که خود ماج می‌تواند مسئول بسیاری از چیزهایی باشد که حالا با گذشت بیش از شش ماه از اخراج شدنش، علیه آن‌ها لب به سخن گشوده است.